Beauty Girl Math Is How We Afford Products, Treatments


So, how exactly does Beauty Girl Math work? Personally, any time I reuse my hair extensions, I’ve saved money. A $500 human hair wig is less expensive than six $60 wigs. Purchasing a $40 moisturizer at Sephora or Ulta is less costly than a $40 moisturizer from a drugstore. A viral example of Beauty Girl Math is the woman from TikTok who went to Turkey for hair extensions and spent $1,500 on the entire trip. (She was quoted $4,450 by her regular salon in the US, almost $3K in savings.) It’s a hair vacation — and the ultimate in Girl Math. If she and I are Beauty Girl Math-ing, we must all be, right? To answer that question, I spoke to some of the beauty industry’s biggest names to see how they apply Beauty Girl Math to their own lives. 



Source link

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

DOD SALE
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart